• Home
  • Eko rozwiązania na balkon i do ogrodu

Eko rozwiązania na balkon i do ogrodu

15 czerwca 2021 Karolina Comments Off

Jak co roku na wiosnę rozpoczynamy przygotowania do sezonu ogródkowo, balkonowego i aktywności z tymi przestrzeniami związanymi.

Aranżacja miejsca odpoczynku, relaksu na zewnątrz wymaga od nas przede wszystkim dobrego zaplanowania tego jakie są nasze oczekiwania względem takich miejsc. Czy chcemy stworzyć zieloną oazę w centrum miasta na naszym balkonie, czy potrzebujemy dużej przestrzeni w ogrodzie do uprawiania aktywności fizycznej, a może chcemy zyskać dodatkową przestrzeń na wiosenne i letnie przyjęcia i spotkania z przyjaciółmi.

Kiedy już posiadamy panele fotowoltaiczne to warto przede wszystkim postawić na to, by wszystkie urządzenia wymagające energii były właśnie na prąd (który przecież sami sobie produkujemy).

Oświetlenie 

Ważne w każdym ogrodzie i na każdym balkonie. Pełni funkcje dekoracyjne, zapewnia nastrój, jest również podstawą kiedy czas na zewnątrz spędzamy wieczorami.

Modnym i popularnym oświetleniem na balkony i do ogrodu są różnego typu girlandy, łańcuchy świetlne. Zaskakują wielością form i kolorów – od delikatnych cotton balls (kul z materiału, siatki, podświetlanych od środka) do industrialnych girland żarówkowych. W przypadku takiego oświetlenia musimy wybrać formę ich zasilania, a wybór mamy duży. Możemy kupić lampki na baterie, na prąd (do gniazdka) czy np. solarne (zasilane energią słoneczną). My oczywiście polecamy Wam te eko rozwiązania. Bateriom, które trzeba często wymieniać (przy regularnym używaniu) i które są trudne w utylizacji mówimy nie. Te zasilane na prąd stanowią najbardziej stabilną formę zasilania, a kiedy jeszcze korzystacie z odnawialnych źródeł energii jak Fotowoltaika to jest to super rozwiązanie. Możecie też, o ile wasz balkon, taras jest dobrze oświetlony, postawić na lampy solarne, które „ładują” energię kiedy świeci słońce, by świecić wieczorem – schemat działania podobny jak w przypadku paneli fotowoltaicznych.

Coś smacznego

Kiedy myślimy o relaksie na świeżym powietrzu, nie może zabraknąć czegoś dobrego do jedzenia i picia. Podstawą menu w takich okolicznościach są oczywiście dania grillowane. Kiedy myślimy grill – najczęściej widzimy żar, węgiel, brykiet i podpałki. My jednak namawiamy Was do spróbowania bardziej ekologicznej formy grillowania, jaką niewątpliwie jest grill elektryczny. Kiedy korzystacie z paneli fotowoltaicznych to jest to forma nie dość, że zdrowsza jak i tańsza niż tradycyjne grillowanie. Grillowanie z użyciem elektrycznego urządzenia jest zdrowsze i bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ wydziela mniej dwutlenku węgla do atmosfery. Łatwiej przy takiej formie grillowania kontrolować stopień przypieczenia potraw, a to pozwala nam uniknąć jedzenia (niezdrowych) przypalonych mięs, warzyw czy pieczywa.

Aby grillowanie było zdrowsze warto zamiast samego mięsa spróbować grillować również warzywa i owoce oraz ryby oraz korzystać z wielorazowych naczyń.

Własny ogródek

Wysokie ceny warzyw i owoców nie pomagają nas zadbać o zdrową dietę i styl życia. Rozwiązaniem, coraz częściej wybieranym przez zarówno mieszkańców miast, małych miejscowości i wsi jest samodzielna uprawa warzyw na własne potrzeby. I w tym pomoże nam energia słoneczna. Szklarnie fotowoltaiczne to nowość na rynku ogrodniczym, ale zdecydowanie warto na nie zwrócić uwagę jeśli planujecie ekologiczny ogród.

Zobaczcie jak to działa:

Kiedy już macie szklarnię czy ogród warto pomyśleć o narzędziach, którymi w tych przestrzeniach będziecie pracować. To co ułatwi Wam pielęgnację będzie użycie narzędzi zasilanych akumulatorem, jak np. nożyce, wycinak do chwastów czy kosiarka.

Rośliny na balkonie (nie tylko te jadalne) również wymagają sporo naszej uwagi by wyglądać pięknie. Podstawą jest regularne podlewanie – jeśli macie z tym problem, warto wyposażyć się w automatyczne systemy do podlewania, jak np. konewka solarna.

https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-na-balkon/12234-konewka-aquabloom-sprawdzamy-jak-dziala-w-naszym-ogrodzie

Skip to content